Święcimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Administrator  
Odsłony: 2202  

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Rok 2018 jest szczególny – to setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta w naszej gminie rozpoczęły się 10 listopada uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w parafialnym kościele w Czarnym Borze. Następnie w hali sportowej GZSz-P odbyło się widowisko patriotyczne przygotowane przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy gminy mieli możliwość obejrzenia wzruszającego spektaklu, do udziału którego zaprosiliśmy również przedstawicieli naszej gminnej społeczności, bo historia łączy pokolenia. Oprócz uczniów na scenie występowali ich rodzice, dziadkowie, zespół Janicki oraz nauczyciele. W ten sposób, wspólnie, postanowiliśmy uczcić 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Były wiersze, wzruszające pieśni w wykonaniu szkolnego chóru i solistów, prezentacje multimedialne dotyczące historii kraju, regionu i gminy, tańce oraz występy aktorskie naszych wychowanków. Przypomnieliśmy dzieje naszej Ojczyzny i jej zmagania o wolność, choć niekoniecznie tylko w smutnym i podniosłym nastroju. 

Mamy nadzieję, że zaproponowana przez nas koncepcja spodobała się wszystkim przybyłym na uroczystość, wywołała uśmiech, zadumę, refleksję i wzruszenie.

Naszą uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości, m.in. Kamil Krzysztof Zieliński – Wicewojewoda Dolnośląski, Krzysztof Kwiatkowski – Wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego, Jarosław Gęborys – Starosta Powiatu Kamiennogórskiego,  Adam Górecki – Wójt Gminy Czarny Bór, Magdalena Styś – Kruszelnicka – Wizytator Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Sylwestra Wawrzyniak – Przewodnicząca Rady Gminy Czarny Bór oraz Radni Gminy, ks Ryszard Pita, ks Piotr Sałaga, ks Paweł Oskwarek, ks Piotr Żukowski, Mariusz Kucharczyk – Komendant Komisariatu Policji w Boguszowie – Gorcach, Dariusz Gajda – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kamienna Góra

W tym dniu szkole wręczony również został dyplom uznania za uczestnictwo w polsko – kanadyjskim projekcie edukacyjnym pt. „Pamięć i Cześć Bohaterom Błękitnej Armii Gen. J. Hallera”. Projekt ma na celu ocalić od zapomnienia żołnierzy poległych w walce o wolność Ojczyzny, zachowując prawdę o historii Polski dla kolejnych pokoleń Polaków mieszkających na całym świecie. Dyplom wręczył nam uroczyście na apelu Pan Bogdan Adamus – regionalista z Kamiennej Góry.