Józef Pawlik

Człowiek-legenda narciarstwa w powiecie wałbrzyskim, trener i wychowawca wielu pokoleń narciarzy i biathlonistów.

Ceniony sportowiec i znakomity szkoleniowiec. Współtwórca powojennego ruchu sportowego w Wałbrzychu. Budowniczy skoczni narciarskich. Przyjaciel i trener wielu wybitnych zawodników - narciarzy i koszykarzy.

 

W historii narciarstwa gminy Czarny Bór i powiatu wałbrzyskiego nie sposób zapomnieć Jego dokonań . Był  twórcą sekcji biegowej i biathlonowej sekcji „Górnika” Wałbrzych. Człowiekiem, który szeroko upowszechnił rozwój narciarstwa w regionie, a przede wszystkim w Czarnym Borze. Przez 55 lat udzielał się jako trener ( najpierw sekcji „Górnika”, następnie w Zasadniczej Szkole Górniczej w Boguszowie – Gorcach, w szkole w Szklarskiej Porębie,  w Szkole Podstawowej w Czarnym Borze i Witkowie ),  szkolił  tam najmłodszy narybek sportowców do sekcji biegowej i biathlonowej. Dochował się reprezentantów Polski i uczestników Zimowych Igrzysk Olimpijskich.                                     Trener poświęcał swoje siły i zdrowie ulubionej dyscyplinie sportowej. Miłością do sportu zaraził swoją córkę.

Sportowcy z terenu naszej gminy wiele mu zawdzięczają. To dzięki Jego ciężkiej pracy czarnoborscy biathloniści odnosili wspaniałe sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Uczniowski Klub Narciarski „Melafir”- z mało znaczącego lokalnego klubu – stał się w latach dziewięćdziesiątych jedną z czołowych potęg biathlonowych w Polsce – i tak jest do dnia dzisiejszego.

Czarny Bór i Witków ukochał, młodym sportowcom był w stanie oddać wszystko. Zyskał szacunek wielu ludzi – tych młodych i tych starszych.                                                                                                                     Od początku związany był z Narciarskim Biegiem Krasnali. Poświęcał cały swój czas dzieciom, które stawiały swoje pierwsze kroki w tym biegu.

Przyjęliśmy Józefa Pawlika na patrona naszej szkoły, bo ten Wielki Człowiek Sportu jest dla nas wszystkich wzorem do naśladowania. Z pewnością młodzież naszej  szkoły - tak jak Józef Pawlik - odkryje drzemiące w niej pokłady wielkich możliwości. Zaszczytem jest uczęszczanie do Gminnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Józefa Pawlika w Czarnym Borze.