Jak to ze lnem było?

Administrator  
Odsłony: 759  

1 copy copy copy25 lutego przedszkolaki z gryp: „Pszczółek" i „Krasnoludków" uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Dzieci wzięły udział w ciekawej lekcji muzealnej pod tytułem „Jak to ze lnem było?" .

Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia  krótkiego filmu animowanego pt. „Jak krecik dostał spodnie”. W trakcie oglądania bajki dzieci  poznawały kolejne czynności związane               z obróbką lnu. Następnie prowadzący lekcję muzealną zaprezentował przedszkolakom jak oddzielano ziarna od wiązek  lnu. Dzieci dowiedziały się również, że len wykorzystywany jest do wypieku pieczywa i produkcji oleju lnianego. Przedszkolaki miały okazję  samodzielnego międlenia lnu.  Uczestnicy lekcji zobaczyli też szczotki oraz grzebienie służące do czesania lnu, jeden z kołowrotków służących do wytwarzania przędzy z włókien lnu oraz krosno tkackie – urządzenie służące do wytwarzania tkanin. Następnie  prowadzący lekcję edukator zaprosił dzieci do obejrzenia eksponatów stałej wystawy muzealnej „Z dziejów tkactwa”. W dwóch salach można było zobaczyć ciekawą kolekcję sprzętów służących do obróbki lnu i sprzętów tkackich, w tym krosna, kołowrotki oraz przęślice. Dużą ciekawość wśród dzieci wzbudziło drewniane krosno poziome, przy którym mogły poczuć się „małymi tkaczami”.

Na zakończenie  zajęć wszyscy  uczestnicy lekcji muzealnej mogli samodzielnie wykonać pamiątkę z pobytu w Muzeum Tkactwa, odciskając na kawałku płótna pieczątkę z wybranym przez siebie motywem roślinnym lub dzbankiem.

Wizyta w muzeum przyczyniła się do poznania historii tkactwa, dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń i zachęciła do powrotu na kolejną lekcję muzealną.

Wycieczkę zorganizowały nauczycielki: Elżbieta Chylińska i Grażyna Szczepaniak. (E.Ch.) 2 copy copy3 copy5 15 2