Nasi laureaci w wojewódzkim konkursie „Wędrówki szlakiem wartości”

Administrator  
Odsłony: 653  

wdrowki copyZ radością informujemy, o sukcesach czwórki naszych uczniów w wojewódzkim konkursie „Wędrówki szlakiem wartości”.  Laureatami konkursu w poszczególnych kategoriach zostali:

  1. 1. Konkurs Literacki Szkoły Podstawowe, Kl. IV-VI (w kategorii poezja):

Miejsce I  - Paweł Szewczyk

2. Konkurs Wiedzy "Dolny Śląsk - Cuda natury o architektury" (w kategorii prezentacja - nagroda specjalna):

Miejsce I Julia Kożuch

Miejsce II Hanna Kozań

Miejsce III Magda Borowska

            Konkurs organizowany jest przez Fundację PAX ET BONUM, Zespół Szkół  nr 9 i Szkołę Podstawową nr 29 we Wrocławiu oraz pod patronatem Prezydenta Wrocławia, Marszałka Dolnośląskiego, Wojewody, Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

            Jak informowaliśmy wcześniej, do etapu finałowego konkursu wiedzy o Dolnym Śląsku „Cuda natury i architektury” zakwalifikowała się szóstki naszych uczniów: Paulina Bielak VIIB, Magda Borowska VIIa, Karolina Dudek VIIIa, Hanna Kozań VIIa, Julia Kożuch VIIIa, Kinga Majkrzak VIIIb. Kwalifikacja naszych uczniów do finału nastąpiła po napisaniu przez nich na początku marca testu etapu szkolnego oraz  po ocenie przygotowanych przez uczniów prezentacji multimedialnych o zakątkach Dolnego Śląska.  Sam finał, z powodu koronawirusa i czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół  odbył się 23 maja poprzez portal testowy online, gdzie nasi reprezentanci zmagali się z testem obejmującym pytania z dziedziny geografii, przyrody i historii sztuki. Tegoroczne osiągnięcia, czyli I, II, i III miejsce naszych uczennic są kolejnym sukcesem w tym konkursie (przypomnijmy III miejsce Julii Tomasiak edycja 2019 oraz  I  miejsce Amelii Góreckiej edycji 2018).

            Bardzo dużymi osiągnięciami konkursowymi może również pochwalić się uczeń klasy 6b Paweł Szewczyk, który oprócz tegorocznego sukcesu  - I miejsce w kategorii poezja, ma na swoim koncie II miejsce w poprzedniej edycji 2019 konkursu. Poniżej prezentujemy zwycięskie wiersze Pawła, „Niezwykły bagaż”  i „Jeszcze odkryję"  napisane w oparciu o myśl przewodną konkursu Moje podróże. „Świat jest księgą. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną jej stronę. św. Augustyn

„Niezwykły bagaż”

Spakowałem kiedyś  do plecaka wspomnienia.

Schowałem w nim zapachy, dźwięki, obrazy.

A kiedy smutek i złość zaprzątnęły mi głowę,

otworzyłem swój bagaż, by przeczekać burzę.

I zalało moje serce lazurowe morze.

Zanurzyłem się po koniuszki palców

w górskim pejzażu zachodzącego  słońca.

Zielone powietrze wilgotnych lasów

wypełniło mi  po brzegi płuca.

Wziąłem w ręce pachnące łąki,

w uszy włożyłem najsłodszą muzykę

radosnych treli i szumiących lasów.

Odkryłem się pięknem tego świata

 I mogę teraz odważnie wędrować przez życie,

Nie bojąc się brzydoty, nienawiści i zła.

 

„Jeszcze odkryję"

Dziękuję, wam, że pokazaliście mi zachód słońca za naszym domem, nad morzem i w górach.
Dziękuję, że potrafię zachować się wśród swoich,  na szlaku i w obcym kraju.
Dziękuję, że nauczyliście mnie szanować ludzi, ich poglądy i obyczaje.
Dziękuję, że udowodniliście, że morza mogą być szare, turkusowe i niebieskie.
Dziękuję, że wiem, co to wolność, pokój i niezależność.
Dziękuję, że rozpoznaję gwiazdy nie tylko w podręczniku, ale i na niebie.
Dziękuję, że iskrę ciekawości we mnie wzbudziliście.

Dziękuję, że nie wszystko jeszcze przede mną odkryliście.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia wirtualnej Gali Laureatów, która odbędzie się 6 czerwca 2020 o godz. 11:30 na stronie internetowej http://www.paxetbonum.pl/

Podczas gali zostaną też podane informacje dotyczące sposobu i miejsca odbioru nagród. Gratulujemy sukcesów (EK)

Julia1Paweł1